Denne skadefugleskræmmer inkluderer en teleskopfiberstang (op til 7 meter), et jordspyd og to drager på 140 cm, der effektivt skræmmer fugle som stære, måger og krager væk fra afgrøder, bygninger og andre områder. Dragerne efterligner rovfugle og flyver i let vind. Produktet kræver regelmæssig udskiftning af dragen og snoren, og det bør tages ned ved kraftig vind for at undgå skader.
Læs mereVis mindre
769,00 kr.
(inkl. moms)
3 - 5 hverdage
Reference:
5703156159855
Skadefugleskræmmer 7 m med 2 Drager
Denne skadefugleskræmmer består af en teleskopfiberstang, der kan forlænges op til 7 meter, samt et jordspyd og to drager (høge) på 140 cm.
Den er effektiv til at skræmme generende fugle som stære, måger, alliker, krager, råger, duer og andre fuglearter væk fra afgrøder, bygninger, biler, både og lignende områder.
Egenskaber:
- Teleskopfiberstang: Justerbar op til 7 meter for maksimal rækkevidde
- Jordspyd: Let at montere på ønsket placering
- 2 drager (høge): Hver med et vingefang på 140 cm, der imiterer en rovfugl
- Effektiv skræmning: Fjerner skadefugle ved at efterligne rovfugle i bevægelse
- Ved vind: Dragen vil flyve i let vind, hvilket skaber en realistisk trussel for fuglene
Vedligeholdelse:
Vær opmærksom på, at dragen og snoren kan blive slidte af vejrforholdene og bør udskiftes løbende (CG varenr. 228-359-05). Ved kraftig vind anbefales det at tage teleskopstangen og dragen ned for at forhindre skader.
Denne fugleskræmmer er et praktisk og effektivt redskab til at beskytte dine udendørs områder mod uønskede fugle.
Anmeld produktet